myway, jednorożec, rekrutacja, selekcja, pracodawca, pracownik, zmiana pracy, praca marzeń
pracodawca

Pracownik idealny – jak go znaleźć?

Rekrutacja to proces – i Ty też możesz go usprawnić!

Wszystko zależy od doświadczenia – niektórzy rekrutują rzadko, inni zęby na tym zjedli. Jednak zawsze jest jakiś schemat, na którym można się oprzeć. Uzupełniając go o kilka kluczowych informacji, mamy już solidną podstawę do skutecznego działania. 🙂

O czym należy pamiętać?

Odznacz i sprawdź, czy odpowiednio przygotowałaś / eś się do rekrutacji

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na człowieka. 🙂 Stara się on o pracę i dla niego to bardzo ważna decyzja. 

  • Oczekiwania muszą być realistyczne, więc poznaj rynek – ile takich osób jest, jakie mają wynagrodzenia, czy to w zakresie Twojego budżetu. To zostanie w procesie zweryfikowane, więc jeśli coś nie zostanie doszacowane teraz, poniesiony zostanie koszt, ale rekrutacja nie zostanie zamknięta zatrudnieniem. Persona to taki Twój benchmark.
  • Planuj prosty proces, teraz króluje zwinność i szybki feedback. Jeśli chcesz portfolio albo dodatkowe dokumenty poproś o nie na wstępie. Rozmowa – może być też telefoniczna, a z reguły jest prostsza do zaplanowania niż spotkanie bezpośrednie. Niezależnie od etapu – zawsze, ale to zawsze przekazuj informację zwrotną. Teraz może nie masz na to czasu, ale na GoWork z czasem zauważysz różnicę.
  • Gdzie jest Twoja grupa docelowa? Na forach samochodowych, w social media, na LinkedIn? To właśnie ta wiedza pozwoli efektywniej alokować koszty związane z publikacją oferty. A może program poleceń? Informacja w newsletterze? Albo wydarzenie lokalne? Wyjdź z informacją do Kandydata!
  • Selekcja jest prosta, jak masz dobrze zdefiniowane wymagania. Natomiast na rozmowie nie zapominaj o motywacji i części miękkiej. Poszczególne zadania może odtworzyć wiele osób, ale to dopiero te aspekty osobowościowe sprawią, że osoba zostanie na dłużej i będzie prawdziwą wartością dodaną. Najprościej będzie Ci porównywać Kandydatów dzięki ustrukturyzowanemu wywiadowi behawioralnemu.

Jeśli natomiast chciałbyś posłuchać, jak to wygląda praktycznie – zapraszam do podcastu: Czy Twoja rekrutacja jest efektywna?


PS. Zdjęcie z zasobów własnych – Maroko, 2019. Widzisz jednorożca? Trudno go dostrzec, jak się nie skupisz – to jak ze znalezieniem idealnego pracownika. Powodzenia!