wayup, zmiana pracy, rekrutacja, osobowość, kolory, testy psychologiczne
psychologia

Jak Twój ulubiony kolor wpływa na osobowość?

A co to za różnica, zapytasz pewnie. Sama jestem ciekawa. 🙂 Ktoś opisał naszą osobowość na kole kolorów i pewnym profilom przyporządkował odpowiednie barwy. A całość ma dość solidne podstawy teoretyczne oparte o koncepcję osobowości Carla Junga.

Jung jako kontynuacja myśli freudowskiej

Pewnie wiele z Was kojarzy Freuda i jego postulat nieświadomości. Ego, superego i id. I zdecydowanie popędy – libido i śmierci. Albo chociaż z książki), po którą i ja z ciekawości sięgnęłam, zaintrygowana jak kryminał na kanwie psychologii się zakończy. Jung był jego uczniem i jego myśl rozwijał.

Jaźń jest centrum ludzkiej osobowości, scala i balansuje pozostałe systemy, czyli ego (świadome wspomnienia, spostrzeżenia, uczucia i myśli), kompleksy (nieuświadomione wspomnienia, spostrzeżenia, uczucia i myśli) i archetypy (zakorzenione w ludzkiej psychice doświadczenia poprzednich pokoleń).

Jung określił również 2 podstawowe postawy: aktywność skierowana do wewnątrz (introwersja) i na zewnątrz (esktrawersja) i 4 podstawowe funkcje psychologiczne: myślenie, uczucia, doznanie, intuicja. Te wymiary (ekstrawersja-introwersja, myślenie-uczucia, doznania-intuicja) są właśnie podstawą modelu Insights Discovery.

Kolory osobowości

Czerwony wiąże się z rywalizacją, wymaganiami, determinacją, silną wolą i zorientowaniem na cel. Niebieski to ostrożność, precyzja, formalność, poddawanie w wątpliwość i rozważność. Zielony to troska, zrelaksowanie, cierpliwość, dzielenie się i zachęcanie. Żółty to dynamika, entuzjazm, towarzyskość, wylewność i siła perswazji.

A jak to determinuje poszczególne typy?

Ale skąd wiedzieć, kto jest kim?

Odpowiedz, które zdanie opisuje Ciebie najbardziej, a które najmniej z następujących:

A: Przedstawiam ogromną ilość faktów, danych i wyliczeń.

B: Chętnie inicjuję działania i podejmuję ryzwalizację.

C: W relacjach z ludźmi jestem zgodny i potrafię się dostosować.

D: Dzięki swojemu towarzyskiemu usposobieniu, szybko buduję związki międzyludzkie.

I sprawdź wyniki tu.

Ja jestem żółta. Mój ulubiony kolor to czerwony. Przynajmniej zgadza się to na linii temperatury barwy. 🙂


PS. A Ty, jaki jesteś? Jaki kolor bije z Twoich oczu i zachowania? Zdjęcie z Gruzji, 2018, zasoby własne.