praca, zmiana pracy, wayup, praca marzeń, CV, rozmowa kwalifikacyjna, psychologia pracy
psychologia

Czy doktor House ma rację?

Pewnie każdy słyszał twierdzenie, że wszyscy kłamią. I pewnie każdy myśli, że jego się to nie tyczy. Ja natomiast myślę, że to zalezy od naszego odbiorcy, osoby, z którą wchodzimy w interakcję i jej celu.

Czemu służy komunikacja według psychologa?

STandardowy schemat komunikacji zakłada, że nadawca nadaje kod. Skuteczna komunikacja natomiast występuje wtedy, gdy nasz odbiorca odbiera ten kod, który nadamy. Po drodze mamy szum informacyjny i naszą soczewkę własnych reprezentacji poznawczych, które ten kod zniekształcają.

Warto się jednak przyjrzeć funckjom komunikacji. Poza przekazaniem treści, to zaspokojenie potrzeby kontaktu, tworzenie więzi społecznych, samodoskonalenie poprzez lepsze zrozumienie siebie, innych, czy otaczającego świata, ale i możliwość wywierania wpłwy na innych i ich postępowanie.

Manipulatio (łac.) – znaczy podstęp

Z definicji:

wikipedia

manipulacja to forma wywierania wpływu na osobę lub grupę osób w taki sposób, by nieświadomie i z własnej woli realizowała ona cele manipulatora

Z życia natomiast, moja koleżanka nieraz się śmieje, że jej związek jest szczęśliwy, bo ona robi, co chce, ale jej partner jest przekonany, że to jego pomysł i w ten sposób cele i potrzeby obojga są zaspokojone. 🙂 Początek komunikacji zatem to potrzeba, która definiuje cel, czyli co chcemy uzyskać poprzez akt komunikacji.

#robisztodobrze

Odejdę od relacji damsko-męskich, ale bardzo dobrze w świecie zawodowym można to zjawisko zaobserwować w serwisie LinkedIn:

Po co? Odpowiednio wykreowany wizerunek pozwoli nam dostać propozycje pracy/współpracy, która leży w kręgu naszych zainteresowań.

Ja ostatnio dość mocno doświadczyłam tego zjawiska szukając osoby z dobrym angielskim:

  • CV otrzymanych – 55
  • CV niespełniających kryterium językowego – 6
  • CV spełniające kryteria językowe i wynikające z doświadczenia – 20
  • CV, które po weryfikacji telefonicznej nie spełniają zupełnie kryterium językowego – 5

Znaczy to tyle, że aż 25% osób z niewystarczającymi kompetencjami językowymi uznało je za wystarczające i tak skonstruowało swoje CV, że przekonało mnie, by zaprosić je do procesu rekrutacyjnego. Czy swój cel osiągnęli? Tylko częściowo, bo rozmowy jak szybko się rozpoczęły, tak szybko się zakończyły.

Bądźmy świadomi aplikując, bo jak miękkie kompetencje rzadko są kluczowe, twarde już tak i z pewnością będą weryfikowane w procesie rekrutacji.

A jeśli ciekawi jesteście, jakie inne sekrety skrywamy w sieci – zapraszam do artykułu. 🙂


PS. Zdjęcie własne, o perspektywnie i jej przekłamaniach z ulic Porto (Portugalia, 2017)