praca, zmiana pracy, praca marzeń, wayup, zaangażowanie, motywacja, docenienie, feedback
psychologia

#dziękujęCi – a Ty, teraz, komu i za co chciałbyś podziękować?

Czyja praca zrobiła na Tobie ostatnio wrażenie?

Dużo ostatnio było o motywacji do pracy. A ostatnie spotkanie gdańskiego Klubu HR mocno mnie zainspirowało, by na ten temat spojrzeć z innej perspektywy (dziękuję!). Jak to mówił Dale Carnegie – ludzie pracują dla pieniędzy, ale tą dodatkową milę pokonują dla dumy, uznania i nagrody. Constant feedback pojawia się bardzo często w moich rozmowach rekrutacyjnych. 😊 Ale ile go daje, poza oczekiwaniem go tylko? I co więcej, wiecie, że tylko 39% firm ma oficjalny system nagród? Zobaczmy, na czym taki system polega, czemu się go wprowadza i jakie niesie on za sobą wyniki.

Czym jest docenienie?

Sam termin nagrody jest głęboko osadzony w psychologii motywacji, a docenienie jest jednym z jego wyrazów, czyli pozytywnym wzmocnieniem. Nawiązuje to do Skinnera, który prezentuje jedno z podejść do zagadnienia motywacji (o których możecie przeczytać tu). Stworzył on teorię wzmocnień, która mówi o 2 rodzajach wzmocnień. Wzmocnienie pozytywne, to takie, które występuje po jakiejś reakcji i wzmacnia prawdopodobieństwo jej ponownego wystąpienia. To sytuacja, gdy dostajemy premię po osiągnięciu miesięcznego celu sprzedażowego. Ale jest też wzmocnienie negatywne – również zwiększa prawdopodobieństwo reakcji, ale przez usunięcie bodźca negatywnego. Nie chcąc zatem codziennych spotkań z szefem, mających na celu tłumaczenie się z braku wyników, zaczynamy realizować cele sprzedażowe.

Kij, czy marchewka – co lepsze?

Marchewka jest nagrodą, czyli wzmocnieniem (i już wiemy, że może być dwojakia). Kij natomiast to kara. I co ważne– też może być dwojaka! Pozytywna kara to negatywna konsekwencja po zachowaniu (na przykład wszelkie kary dyscyplinarne w regulaminie pracy), negatywna natomiast to usunięcie pozytywnej konsekwencji – na przykład obcięcie pensji.

Do tego jeszcze kolejne wariancje wprowadza rozkład wzmocnienia w czasie i częstość występowania. Ciągłe wzmocnienia pomagają nad się uczyć pewnych zachowań, jednak następuje w pewnym momencie nasycenie organizmu. Gdy już umiemy rozróżnić poprawne od niepoprawnych reakcjie wzmocnienie sporadyczne pomaga utrzymać wyuczone zachowanie. Wzmocnienia mogą też być regularne (stałe), albo nieregularne (zmienne w czasie).

Rzecz o potrzebach ludzi w miejscu pracy

Jeśli chodzi o wskazówki, to czas gra kluczową rolę – im szybciej nagrodzimy, tym jesteśmy skuteczniejsi we wzmacnianiu. A jak zrobimy to publicznie, tym wzmocnienie wzmocnimy jeszcze bardziej! 😊 Ale pamiętajmy, że każdy ma inne potrzeby! Jednak na pomoc przychodzi nam Indeks Doceniania, który w 2018 zrobił pierwsze badania na ten temat w Polsce i dzieli się swoimi odkryciami. Zachęcam do pobrania raportu, a poniżej znajdziecie kilka uwag, które powinno nam dać do myślenia!

Indeks Doceniania, 2018

Jak wynika z badań najbardziej doceniani czują się najmłodsi pracownicy. W grupie wiekowej 20-25 lat oraz pośród pracowników z krótkim stażem pracy 60% badanych deklaruje, że czuje się docenionymi.

Indeks Doceniania, 2018

Po roku pracy w organizacji poczucie docenienia spada (z 58% do 44% – spadek o 13%) .

Indeks Doceniania, 2018

30% badanych ze stażem pracy powyżej 3 lat czuje, że ich praca jest niedoceniana.

Indeks Doceniania, 2018

91% pracowników, którzy otrzymują informację zwrotną przynajmniej raz w tygodniu odczuwa docenienie i satysfakcję, a 83% jeśli informacja zwrotna jest raz na dwa tygodnie.

Co Wy o tym myślicie? Jesteście doceniani w pracy? Doceniacie? Co możecie zrobić lepiej w tym obszarze?


PS. Zdjęcie z zasobów własnych: Batumi, Gruzja, 2018.